چوب خشک کن رفته چیست؟

چوب خشک کن رفته

چوب خشک کن رفته یکی از پر کاربرد ترین انواع چوب به حساب می آید.

در مطالب قبلی شما را با نحوه خرید تخته زیر پایی اشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا در خصوص چوب های خشک شده اطلاعات بیشتری به دست آورید.

ما از چوب خشک در خانه هایمان استفاده می کنیم چوبی استفاده نمی کنیم که تعداد کمی از ماهها یا مقدار مشخصی از زمان را در یک کوره خشک کرده است، بلکه از چوب استفاده می کنیم که ۱۵ درصد رطوبت آن تضمین شده است.

هیچ استثنائی وجود ندارد به منظور تعیین میزان رطوبت چوب ما از رطوبت استفاده می کنیم. این ابزار الکتریکی برای تعیین رطوبت (MC) چوب است.

چوب خشک کن رفته

مشخصات چوب خشک کن رفته

چوب خشک چوب پایدار است، به این معنی که لاگز ها آب نمیروند. چوب خشک منجر به یک خانه می شود که بسیار تنگ و آزاد از نفوذ هوا بین لاگز های مربوط است. پس از آنکه خانه ساخته شود، هیچ مشکلی بر سطح بیرونی یا داخلی از لاگز های نیست، مگر اینکه برای بخواهید سطج چوب را زیبا تر و جذاب تر کنید.

چوب خشک کن رفته بسیار سبک است بنابراین می تواند در بسیاری از مناطق به خوبی مورد مورد استفاده قرار بگیرد.

در مورد چوب Sapwood بی نظیر در ۱۲۰٪ تا ۱۷۳٪ رطوبت شروع می شود. این رطوبت کاهش نمی یابد تا زمانی که آن را به میزان رطوبت ۳۰٪ افزایش یابد. در ۱۵٪ رطوبت، ۱\/۲ از حداکثر آب رفتن آن کاهش یافته است. اگر لاگز های مربوط به رطوبت نهایی ۸ تا ۹ درصد در طول فصل گرما به میزان ۸ تا ۹ درصد برسد، پس از انقباض حداقل رخ می دهد.

به یاد داشته باشید، ما به دلیل استفاده از چوب خشک اجازه نمی دهیم تا انقباض چوب را تحمل کند. نیازی به بست ها و اتصالات یا سیستم های جک برای تنظیم انقباض لاگز های مربوط به زمان وجود ندارد.

هر آنچه را که باید در مورد رطوبت چوب بدانید

اگر می خواهید مطمئن شوید که رطوبت روی پروژه آینده شما تأثیر نمی گذارد ، این راهنما برای شما مناسب است. ما همه چیزهایی را که احتمالاً می خواهید در مورد رطوبت چوب بدانید بررسی خواهیم کرد.

آیا رطوبت چگونه بر چوب تأثیر می گذارد؟

چوب Hygroscopic است. معنی آن چیست؟ رطوبت بر قدرت چوب تأثیر می گذارد. با افزایش رطوبت چوب ، این چوب نیز بزرگ می شود. با کاهش رطوبت ، رطوبت نیز کوچک می شود. این به عنوان EMC یا میزان رطوبت تعادل شناخته می شود. اگر به تازگی چوب منتقل شده یا با چوب نصب شده روی کار نصب کنید، ممکن است مدتی طول بکشد تا مواد با هوا به EMC برسند.

اگر چوب ۱۰ ٪ باشد و در معرض رطوبت ۲۵ ٪ قرار بگیرد، به ۵ ٪ خشک می شود و در نتیجه کوچک می شود.

نحوه محاسبه رطوبت چوب

میانگین رطوبت چوب با استفاده از روش وزن خشک به راحتی قابل تعیین است. همچنین می توانید از یک متر رطوبت استفاده کنید. اگر از متر استفاده می کنید ، مقاومت باید مقداری الکترود و پروب های عایق داشته باشد.

رطوبت متوسط ​​چوب

میزان رطوبت استاندارد چوب بین ۸ تا ۲۵ درصد وزن دارد. EMC چوب با دمای هوا و رطوبت نسبی مطابقت دارد.

میزان رطوبت چوب خشک کن رفته

چوب خشک کن رفته معمولاً رطوبت ۱۰ ٪ در قسمت بیرونی و سپس ۲۵ ٪ در داخل را نشان می دهد. میزان رطوبت به طور کلی تقریباً زیر ۲۰ ٪ است. برای جلوگیری از کوچک شدن چوب یا جدا شدن چوب ، سیاهههای مربوط ، سایدینگ ، کشتی سازی و T&G باید خشک شوند.

ساخت و سازهای پست و پرتو نیازی به خشک شدن کوره نیست اما باید در هوا خشک شود. ساخت و سازهای پست و پرتو به همان روشی که T&G انجام می دهد ، خطر جدایی را ندارند. بیشتر سازه های پست و پرتو نیز در خارج هستند و این باعث می شود که ساخت آسان تر شود.

اگر از پست و پرتو در داخل خانه استفاده می کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از کوچک شدن و جدایی نهایی ، تا حد امکان خشک است. ما همیشه ۲۰ ٪ رطوبت را برای هر چیزی در داخل خانه و ۳۰ ٪ یا کمتر برای فضای بیرون انتخاب می کنیم.

سطح رطوبت قابل قبول در چوب

سطح رطوبت بین ۹تا  ۱۴ ٪ برای هر چیزی در خارج از منزل. بسته به کاربرد ، هر چیزی تحت سطح ۳۰ ٪ رطوبت قابل قبول است.

چرا رطوبت چوب مهم است؟

میزان رطوبت در چوب ضروری است زیرا می تواند باعث کوچک شدن چوب و گسترش آن شود. همیشه تغییرات فصلی وجود خواهد داشت ، اما شما می توانید با انتخاب چوب با رطوبت خوب ، بهترین نتیجه را بدست آورید.

چگونه رطوبت چوب را کنترل می کنید؟

خشک کردن در هوا بهترین راه برای کنترل رطوبت در چوب است. ذخیره هر چوب اره در یک منطقه تمیز و خشک یا انباشت آن بر روی پایه های مطرح شده ، به طبیعت اجازه می دهد تا مسیر خود را طی کند. سرانجام چوب همان سطح رطوبت را به عنوان هوای اطراف آن اتخاذ می کند.

خشک کردن چوب باعث کاهش رطوبت چوب قبل از استفاده می شود. هنگامی که خشک شدن در یک کوره انجام می شود ، این محصول به عنوان چوب یا چوب خشک کن رفته شناخته می شود ، در حالی که خشک کردن در هوا روش سنتی تر است.

دو دلیل اصلی برای خشک کردن چوب وجود دارد:

نجاری:

هنگامی که از چوب به عنوان یک مصالح ساختمانی استفاده می شود ، چه به عنوان یک پشتیبانی ساختاری در یک ساختمان و چه در اشیاء نجاری ، رطوبت را جذب یا بیرون می کند تا زمانی که با محیط اطراف خود تعادل برقرار شود. تعادل (معمولاً خشک شدن) باعث انقباض نا برابر در چوب می شود و در صورت تعادل بیش از حد به سرعت می تواند به چوب آسیب برساند. تعادل باید کنترل شود تا از آسیب دیدن چوب جلوگیری شود.

سوختن چوب:

هنگامی که چوب سوزانده می شود (هیزم) ، معمولاً بهتر است ابتدا آن را خشک کنید. آسیب ناشی از انقباض در اینجا مشکلی نیست ، زیرا ممکن است در مورد خشک شدن برای اهداف نجاری باشد. رطوبت بر روند سوزش تأثیر می گذارد و هیدروکربن ها از دودکش بالا می روند. اگر یک چوب مرطوب ۵۰ ٪ در دمای بالا سوخته شود ، با استخراج گرمای خوب از گاز اگزوز منجر به دمای اگزوز ۱۰۰ درجه سانتیگراد شود ، حدود ۵ ٪ از انرژی ورود به سیستم از طریق تبخیر و گرم کردن بخار آب هدر می رود. با کندانسورها ، کارآیی بیشتر می تواند افزایش یابد. اما ، برای اجاق گاز معمولی ، کلید سوزاندن چوب مرطوب سوزاندن آن بسیار گرم است ، شاید شروع به آتش با چوب خشک کنید.

انواع چوب:

چوب ، با توجه به منشأ گیاه شناسی ، به دو نوع تقسیم می شود: چوب های نرم ، از درختان مخروطی و چوب های سخت از درختان برگهای پهن. چوب های نرم از نظر ساختار سبک تر و به طور کلی ساده هستند ، در حالی که چوب های سخت سخت تر و پیچیده تر هستند. با این حال ، در استرالیا ، چوب نرم به طور کلی درختان بارانی را توصیف می کند ، و چوب سخت گونه های اسکلروفیل را توصیف می کند (Eucalyptus spp).

رابطه چوب – آب:

چوب درختان تازه حاوی مقدار زیادی آب است که اغلب بیش از ۵۰ ٪ از وزن چوب را تشکیل می دهد. آب تأثیر قابل توجهی در چوب دارد. چوب به طور مداوم رطوبت یا آب را با محیط اطراف خود مبادله می کند، اگرچه میزان مبادله به شدت تحت تأثیر میزان مهر و موم چوب قرار می گیرد.

چوب حاوی آب به سه شکل است:

آب آزاد

بخش عمده ای از آب موجود در لومینا سلول فقط توسط قسمت های مویرگی نگهداری می شود. از نظر شیمیایی محدود نیست و به آن آب آزاد گفته می شود. آب آزاد در همان حالت ترمودینامیکی به عنوان آب مایع نیست: انرژی برای غلبه بر نیروهای مویرگی لازم است. علاوه بر این ، آب آزاد ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد و ویژگی های خشک کردن چوب را تغییر می دهد.

آب hygroscopic

آب hygroscopic از طریق پیوندهای هیدروژن به چوب وصل می شود. جذب چوب برای آب از حضور گروههای هیدروکسیل آزاد (OH) در سلولز ، همی سلولها و مولکول های لیگنین در دیواره سلولی ناشی می شود. گروه های هیدروکسیل به میزان منفی شارژ می شوند. از آنجا که آب یک مایع قطبی است ، گروه های هیدروکسیل آزاد در سلولز با پیوند هیدروژن آب را جذب و نگه می دارند.

بخار

آب در لومینا سلولی به شکل بخار آب معمولاً در دمای و رطوبت طبیعی ناچیز است.

ناقص خشک کردن

ناقص خشک کردن شایع ترین شکل تخریب در چوب ، در کنار مشکلات طبیعی مانند گره ها است. دو نوع ناقص خشک کردن وجود دارد ، اگرچه برخی از موارد هر دو دلیل را شامل می شوند:

ناقص ناشی از ناهمسانگردی انقباض ، و در نتیجه پیچ و تاب: تعظیم ، پیچش ، کج ، بهار و الماس.

ناقص ناشی از خشک شدن ناهموار ، و در نتیجه پارگی بافت چوب ، مانند (سطح ، انتهای و داخلی) ، شکاف های انتهایی ، شانه ایی و سخت شدن است. فروپاشی ، که اغلب راه راه نشان داده شده است ، یا به اصطلاح سطح چوب ، ممکن است رخ دهد (Innes ، ۱۹۹۶). فروپاشی ناقصی است که از مسطح شدن فیزیکی الیاف به بالای نقطه اشباع فیبر ناشی می شود و بنابراین نوعی ناهمسانگردی انقباض نیست.

پنج اقدامات کیفیت خشک کردن شامل موارد زیر است:

شیب رطوبت و وجود استرس خشک کردن باقیمانده (سخت شدن مورد).

بررسی های سطح ، داخلی و انتهایی ؛

تغییر رنگ ناشی از خشک شدن.

برای خرید بهترین انواع چوب خشک کن رفته با کارشناسان ما با شماره ۲-۳۳۲۸۸۵۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

      خانهدرباره مافروشگاهتماس با ما