خواص و ویژگی های چوب آبنوس - صنایع چوب آتش کار خواص و ویژگی های چوب آبنوس - صنایع چوب آتش کار

خواص و ویژگی های چوب آبنوس

خانه » مطالب سایت » خواص و ویژگی های چوب آبنوس
زمان : 06 جولای 2019 دسته بندی : مطالب سایت

خواص و ویژگی های چوب آبنوس

چوب آبنوس یکی از با کیفیت ترین و خوش رنگ ترین چوب های مورد مصرف در هنرهای چوبی با ارزش به شمار می آید. در این بخش به طور خلاصه و مفید به معرفی و بررسی خصوصیات چوب آبنوس می پردازیم. اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چوب آبنوس هستید پیشنهاد می کنیم حتما مطلب زیر را ببینید:
چوب آبنوس تیره ترین رنگ را در بین گونه های چوب های مختلف دارد. اگر تاکنون چوب های ونگه، گردوی سیاه و یا رزهای تیره رنگ را به عنوان تیره ترین چوب ها می شناختید، جالب است بدانید که چوب آبنوس با رنگ مشکی خود از تمام این چوب ها تیره تر است. درخت آبنوس همیشه سبز است و در مناطق استوایی رشد می کند. معمولا راست تار است و بافت درخشنده ای دارد.
به عنوان مثال، همین ویژگی راست تار بودن چوب آبنوس، آن را تبدیل به بهترین گونه ها در بین انواع چوب ها برای ساخت فینگر بورد گیتار کرده است. در کنار ویژگی راست تار بودن چوب آبنوس، ریز بافتی و وزن مخصوص بالای این چوب، از دیگر برتری های این چوب نسبت به سایر چوب ها است.
چوب آبنوس پراکنده آوند است و منافذ این چوب متوسط تا بزرگ بوده و بدون هیچ نظم خاصی در سطح آن پراکنده شده است. سطح چوب آبنوس، در مقایسه با چوبی مثل راش که مانند آبنوس پراکنده آوند است خلل و فرج بسیار بیشتری دارد و به چوب های بخش روزنه ای نزدیک تر است اما در واقع بخش روزنه ای نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساختمان چوب مطلب چوب چیست را در وودیانو مطالعه کنید:
چوب آبنوس رسوبات معدنی دارد و حلقه های رشد آن نامشخص است. پس اگر با چوب تیره ای مواجه شدید که حلقه های رشد مشخصی داشت می توان گفت که آن چوب آبنوس نیست. از طرف دیگر، به خاطر داشته باشید که اشعه های چوبی آبنوس با چشم غیر مسلح دیده نمی شود؛ بنابراین این مورد یکی دیگر از راه های شناسایی چوب آبنوس است. البته رنگ این چوب به قدری با دیگر گونه های چوبی متفاوت است که برای شناسایی آن نیازی به مقایسه کردن سایر ویژگی های متفاوت چوب ها با یکدیگر نیست و تنها با مقایسه رنگ چوب (البته چوب درون) می توان آبنوس را از انواع چوب ها تشخیص داد.
پارانشیم ها یا اشعه های چوبی آبنوس مشبک و پراکنده هستند و در قطعاتی از این چوب که پیچیدگی الیاف دارند پارگی بافت هم یافت می شود. چوب آبنوس یکی از گران قیمت ترین انواع چوب ها در جهان است. شاید شنیده باشید که می گویند، نفت طلای سیاه است! ولی بی شک در بین نجارها و علاقمندان به چوب آبنوس که هنرهایی همچون منبت کاری، چوب و رزین، معرق کاری، خاتم کاری، ساخت زیورآلات، ساز سازی و غیره را شامل می شود، نفت طلای سیاه نیست! بلکه همین چوب آبنوس است که هم از نظر ارزش و هم از نظر قیمت حکم طلای سیاه را دارد. از لحاظ گران قیمت بودن ممکن است گونه های دیگری همچون دالبرجیا (dalbergia)، پینک لوری (pink lvory)، چوب صندل (sandalwood) و … موجود باشند که قیمتی گران تر از چوب آبنوس داشته باشند؛ اما گران قیمت ترین چوبی که بتوان از آن استفاده صنعتی کرد چوب درخت آبنوس است.
به چوب درخت آبنوس، بلک وود (black wood) هم گفته می شود که علت این نام گذاری رنگ تیره بی نظیر این چوب است. چوب آبنوس خود گونه های مختلفی دارد که تنوع رنگ موجود در بین این گونه ها، کاربرد آن ها را نیز از همدیگر متفاوت کرده است. به طور کلی، کاربرد چوب آبنوس در سازه هایی است که قیمت و ارزش بالایی دارند و برای ساخت آن ها نیاز به هنر و تجربه زیادی وجود دارد.
ارتفاع درخت آبنوس معمولا بین ۱۰ تا ۲۵ متر است و از تیره خرمالوییان است و قطر آن تا ۸۰ سانتی متر هم می رسد. چوب آبنوس به شکل اسلب (slab) کمتر یافت می شود و به خاطر گران بودن این چوب بیشتر به شکل الوار یا روکش و حتی شاخه های نازک خرید و فروش می شود.
دایس پایرس ابنوم (Diospyros ebenum) یا سلان ابونی (Ceylon ebony) یک گونه درخت از جنس دایس پایرس (Diospyros) و از خانواده ی ابنیسیا (Ebenaceae) است. این درخت چوب سیاه بسیار با ارزشی تولید می کند که بسیار زیبا و پر تراکم است. این درخت همیشه سبز است و رشد کندی دارد و همین کندی رشد در مناطق استوایی است که تراکم آبنوس را بالا برده و وزن مخصوص آن را بیشتر از هزار کیلوگرم بر متر مکعب کرده است! قیمت یک درخت غول پیکر آبنوس به ۱۳ میلیار تومان هم می رسد (قیمت در پایان سال ۹۷). بلندی این درخت نیز به ۲۰ تا ۲۵ متر می رسد.
اسم علمی درخت آبنوس دایس پایرس کلاسیفورا (Diospyros Crassiflora) است. این درخت در سریلانکا، هند و اندونزی هم رشد می کند. البته چوب آبنوس در تمام کشورهایی استوایی یافت می شود و در برزیل هم رگه های زیبایی از این چوب دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =